The European Cancer Patient Coalition
EUROPA DONNA
23.09. - 29.09., programma dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskās slimības (kr.v)
27.septembrī pulksten 14:00 Liepājā viesossies cigun treneris un ārsts Igors Kudrjavcevs
30.09. - 06.10., programma - gremošanas orgānu sistēmas onkoloģiskās saslimšanas visiem vecumiem
07.10. - 13.10., programma dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskās slimības
14.10. - 20.10., programma dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskās slimības
16.oktobrī Jēkabpilī mentoru apmācības un "Dzīvības koks" atbalstītāju tikšanās
21.10. - 27.10., onkohematoloģija
28.11. - 03.11., onkohematoloģija
04.11. - 10.11., programma -ādas vēzis un melanoma visiem vecumiem
25.11. - 01.12., programma sievietēm vieism vecumiem pēc krūts vēža ginekoonkoloģiskām slimībām
02.12. - 08.12., programma dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskās slimības (kr.v.)
09.12. - 15.12., programma dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskās slimības
Pieteikšanās programmām: https://anketa.dzivibaskoks.lv

Preses konference par psihosociālo rehabilitāciju

05.oktobris, 2012

Oktobrī, kad pasaulē tradicionāli tiek atzīmēts krūts veselības mēnesis, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” paziņo par unikāla projekta uzsākšanu – psihosociālās rehabilitācijas centra onkoloģiskajiem pacientiem izveidi. Šodien biedrības organizētajā preses konferencē atbalstu projektam izteica arī Labklājības ministre Ilze Viņķele un Veselības ministre Ingrīda Circene.

 

„Šis projekts ir piemērs tam, ka ar profesionalitāti, pieredzi un patiesu izpratni par situāciju var paveikt brīnumus, kompensējot deficītu no valsts puses. Valstij viss nav jādara saviem spēkiem – ir jāpilnveido normatīvie akti, kas paredz konkrētu pienākumu deleģēšanu nevalstiskajām organizācijām,” atbalstu „Dzīvības kokam” psihosociālās rehabilitācijas centra izveidei pauda labklājības ministre Ilze Viņķele, uzsverot, ka Labklājības ministrija savās iespēju robežās visiem spēkiem atbalstīs šo projektu. Savukārt veselības ministre Ingrīda Circene norādīja, ka „ārstēšana nesākas un nebeidzas ar operāciju un dārgiem medikamentiem, vēl svarīgāks ir psihoemocionālais atbalsts”. Ministre īpaši uzsvēra pašiniciatīvas nozīmību, aicinot regulāri veikt veselības profilaktiskās apskates, jo agrīna diagnostika ir ļoti būtiska, lai ārstēšana būtu efektīva. Ar savu dalību pasākumā abas ministres apliecināja, ka onkoloģija Latvijā ir starpnozaru disciplīna, un tās attīstībai vitāli svarīga ir starpinstitucionāla sadarbība.

 

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” ir pārliecināta, ka psihosociālā rehabilitācija ir tikpat nozīmīga ārstēšanas sastāvdaļa kā ķirurģiskās manipulācijas, tāpēc attīstītākajās Eiropas valstīs šādi centri jau izveidoti, un tie darbojas ar valsts atbalstu. Par šāda centra nepieciešamību Latvijā liecina arī pieaugošais pieteikumu skaits uz biedrības organizētajām rehabilitācijas nometnēm – četru gadu laikā tajās piedalījušies gandrīz 300 cilvēki. Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centra Izglītības daļas vadītāja, „Dzīvības koks” psihosociālās rehabilitācijas nometņu lektore, onkoloģe Dace Baltiņa norāda: „Nometnes „Spēka Avots” pierādīja, ka šāda kustība ir ļoti vajadzīga. Ne vienmēr pacientu trauksmainību un depresiju var izārstēt ar medikamentiem. Sieviete, kas pārdzīvojusi krūts vēzi, ir kā kara veterāns, kuram ik pa laikam atmiņā uzplaiksnī sajūtas, kādas bija, atklājot slimību, ejot uz operāciju vai saņemot ķīmijterapiju. Vislabākās zāles ir informāciju, un tieši to arī nodrošina šī programma.”

 

Biedrība „Dzīvības koks” psihosociālās rehabilitācijas centru veidos Dignājas muižā, kas atrodas Jēkabpils novadā. Lai izveidotu centru, nepieciešami vismaz 300 000 eiro, tāpēc biedrība veiks plašu ziedojumu piesaistīšanas kampaņu, lai arī Latvijas pacientiem būtu pieejams psihosociālais atbalsts. Jēkabpils novada Dignājas pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Raubiška atklāja, ka novada deputātu lēmums par šī projekta atbalstīšanu esot bijis vienbalsīgs, turklāt novads gatavs atbalstīt ne tikai ar vārdiem, bet arī darbiem, kopīgi piedaloties finansējuma piesaistes projektos.

 

Statistika – lielākā daļa pacientu ekonomiski aktīvajā vecumā

Jaunākie statistikas dati par ļaundabīgajiem audzējiem liecina, ka saslimstība ar krūts vēzi pieaug –2011.gadā ļaundabīgs audzējs pirmreizēji diagnosticēts 1245 cilvēkiem, savukārt 2008.gadā tie bija 1025. Turklāt ļoti būtiski, ka lielākā daļa pacientu, kuriem tiek diagnosticēts ļaundabīgais audzējs, ir tieši ekonomiski aktīvajā vecumā – 16,6% pacientu ir vecumā no 40 līdz 49 gadiem, vairāk kā puse – 51,3% - vecumā no 50 līdz 69 gadiem. Lai gan saslimstības rādītāji pieaug, pozitīvs ir rādīts, ka, pateicoties agrīnās diagnostikas programmām, palielinās laikus atklāto gadījumu skaits. Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centra galvenais onkoloģijas speciālists, Latvijas Onkologu asociācijas prezidents Jānis Eglītis, komentējot statistikas rādītājus, sacīja: „Lai veicinātu onkoloģijas jomas attīstību Latvijā, nepieciešams papildus finansējums, jāturpina darboties pie skrīninga programmu attīstības, kā arī jādomā par fiziskās un psihosociālās rehabilitācijas ieviešanas iespējām. Izaicinājums nākotnē ir arī šobrīd pastāvošā nevienlīdzīgā situācija medikamentozās terapijas pieejamībā.”

 

Psihosociālais rehabilitācijas centrs Dignājas muižā

Katrs, kas izdzirdējis ārsta teikto „Jums ir vēzis”, zina, kā vienā mirklī pasaule sagriežas „kājām gaisā”. Tas, kas iepriekš bijis stabils un prognozējams, kļūst nedrošs un nesaprotams. Un priekšā cīņa par savu un savu tuvo labklājību. Tā ir smaga cīņa, kurā bieži, vismaz sākumā, ir vairāk jautājumu nekā atbilžu. Psihosociālā rehabilitācija ir cilvēka atgriešana sociālajā dzīvē – tas ir process, kurā cilvēks iemācās sadzīvot ar sevi un savu diagnozi, uzkrāj spēkus un enerģiju, lai spētu palīdzēt ne tikai sev, bet arī citiem. „Dzīvības koks” mērķis ir izveidot centru, kurā regulāri notiktu psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem. 2012.gada vasarā noslēgts līgums ar Jēkabpils novada pašvaldību par psihosociālās rehabilitācijas centra izveidi Dignājas muižā cilvēkiem pēc onkoloģiskām saslimšanām. Lai atjaunotu Dignājas muižu un izveidotu psihosociālās rehabilitācijas centru, kurā enerģiju, idejas un palīdzību varētu saņemt ne tikai cilvēki no Latvijas, bet arī no citām Eiropas valstīm, nepieciešami vismaz 300 000 eiro.

 

Preses konference tika rīkota Krūts veselības mēneša ietvaros, kas pasaulē tiek atzīmēts tieši oktobrī. Tā mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību onkoloģijas situācijas uzlabošanai – profilaksei, agrīnas diagnostikas nozīmībai, kvalitatīvai ārstēšanai, rehabilitācijas iespējām onkoloģiskajiem pacientiem, kā arī viņu ģimenes locekļiem. Ikviens, kas vēlas atbalstīt cīņu pret krūts vēzi, ir aicināts piedalīties aktivitātēs, kas organizētas šī mēneša ietvaros – Kalnciema ielas krāsu tirdziņos 6.oktobrī un 20.oktobrī, Eiropas Krūts veselības dienā 15.oktobrī, piespraužot rozā lentīti, kā arī popularizējot rozā lentītes kustību virtuālajos tīklos. Papildu informācija par aktivitātēm Krūts veselības mēneša ietvaros pieejama biedrības interneta vietnē www.dzivibaskoks.lv.

 

Rozā lentītes simbolam ir iesaistoša loma, ar katru gadu vairāk un vairāk cilvēku un organizāciju iesaistās un atbalsta iniciatīvas cīņā pret krūts vēzi. Šogad šo kustību, ieviešot īpašu produktu līniju ar rozā lentītes simboliku, atbalsta arī „Fazer Latvija”. Oktobrī, pērkot jebkuru Geisha produktu, 1 santīms tiks ziedots onkoloģisko pacientu atbalsta biedrībai Dzīvības koks psihosociālās rehabilitācijas palīdzības sniegšanai un rehabilitācijas centra „Spēka avots” izveidošanai.
SPĒKA  AVOTS — onkoloģisko pacientu psihosociālā rehabilitācijas programma
Dzīvības koks Jēkabpilī
ONKOLOĢISKO PACIENTU PSIHOSOCIĀLĀS REHABILITĀCIJAS PROGRAMMA
Piesakies
lapas jaunumiem !
Dzīvības koks Liepājā
Dzīvības koks Ventspilī
NĀKAMĀS ATVĒRTĀS ATBALSTA
GRUPAS
13. septembris - Atbalsta grupa Rīgā, Melnsila ielā 13-1 plkst. 17:30
Tiksimies, lai parunātu:)
Dzīvības koks Daugavpilī
Dzīvības koks Aizkrauklē
Dzīvības koks Jelgavā
Dzīvības koks Bauskā
Dzīvības koks Valmierā
LŪDZU, DALIES SAVĀ
PIEREDZĒ PAR PAKALPOJUMU
PIEEJAMĪBU ONKOLOĢIJĀ!

SPIED ŠEIT!
AKTUĀLIE SLUDINĀJUMI, VAKANCES, IESPĒJA IESAISTĪTIES
KURSI. ATBALSTA GRUPAS. LEKCIJAS. PIESAKIES ARĪ TU!
Ziedo Onkoloģisko pacientu rehabilitācijas programmai:
Ziedot

Jaunākais video

Ziedo psihosociālās rehabilitācijas centra izveidei

Jaunākais foto

"MĒS ESAM TEPAT, LAI TEVI IEDVESMOTU"