The European Cancer Patient Coalition
EUROPA DONNA
11.oktobrī pulksten 17:30 Rīgā, Melnsila ielā 13-1 "Dzīvības koks" atbalsta grupa
14.10. - 20.10., programma sievietēm visiem vecumiem pēc krūts vēža un ginekoonkoloģiskām slimībām
15.oktobrī Atvērto durvju diena, Krūts veselības diena
16.oktobrī Jēkabpilī mentoru apmācības un "Dzīvības koks" atbalstītāju tikšanās
25.oktobrī pulksten 17:30 Rīgā, Melnsila ielā 13-1 "Dzīvības koks" atbalsta grupa
21.10. - 27.10.,programma sievietēm visiem vecumiem pēc krūts vēža un ginekoonkoloģiskām slimībām
28.10. - 03.11., onkohematoloģija
30.oktobrī pulksten 18:00 Liepājā, Dārza ielā 46 "Dzīvības koks" Liepājas nodaļas keramikas nodarbība
04.11. - 10.11., programma -dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības
8. novembrī pulksten 17:30 Rīgā, Melnsila ielā 13-1 "Dzīvības koks" atbalsta grupa
22. novembrī pulksten 17:30 Rīgā, Melnsila ielā 13-1 "Dzīvības koks" atbalsta grupa
25.11. - 01.12., programma sievietēm visiem vecumiem pēc krūts vēža ginekoonkoloģiskām slimībām
02.12. - 08.12., programma dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskās slimības (kr.v.)
6. decembrī pulksten 17:30 Rīgā, Melnsila ielā 13-1 "Dzīvības koks" atbalsta grupa
09.12. - 15.12., programma dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskās slimības
20. decembrī pulksten 17:30 Rīgā, Melnsila ielā 13-1 "Dzīvības koks" atbalsta grupa
Pieteikšanās programmām: https://anketa.dzivibaskoks.lv

Agrīna vēža diagnostika, profilakse un psihociālā rehabilitācija – šī gada „Krūts veselības mēneša” kampaņas vadmotīvs

06.oktobris, 2011

Krūts vēža skrīnings – iespēja, kas jāizmanto

Statistika ir biedējoša. Krūts vēzis ir izplatītākā onkoloģiskā saslimšana sievietēm gan Eiropā, gan Latvijā. Ik gadu Latvijā tiek diagnosticēti apmēram tūkstoš krūts vēža gadījumu. Ja kopumā saslimstības dati Latvijā neatšķiras no Eiropas valstīs vidējiem rādītājiem, tad galvenā problēma joprojām ir tā, ka Latvijā vēzi vairāk kā 30% atklāj novēloti, un šādā gadījumā vēža ārstēšana nevar būt efektīva. Ļoti būtiska situācijas uzlabošanā ir agrīnā vēža diagnostikas programma, kas Latvijā ieviesta 2009.gadā. Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) vadošais onkoloģijas speciālists Dr. Jānis Eglītis norāda: „Uzsākot krūts vēža skrīninga programmu, bija gaidīts, ka krūts vēzis tiks atklāts lielākam skaitam pacientu, tomēr kopumā šī programma savu lomu nepilda”. Kā viens no svarīgākajiem iemesliem – „Latvijā nav konkrēta institūcija, kura nodarbojas ar skrīninga programmas izpildi, kā arī nozīmīgu lomu spēlē uzaicinājuma vēstuļu neveiksmīgā forma”. Kā uzsver Dr. Eglītis, tad tendences rāda, ka krūts vēzis tiek aizvien vairāk atklāts I stadijā, tomēr tas ir nepietiekoši, lai runātu par pozitīvām tendencēm krūts vēža ārstēšanā, jo proporcionāli pieaug arī to sieviešu skaits, kam vēzi atklāj III, IV un „bez stadijas” stadijā.

Lai veicinātu situācijas uzlabošanos, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” aicina visas sievietes rūpēties par savu veselību laikus un aktīvi piedalīties krūts vēža skrīninga programmā. Oktobrī sadarbībā ar „Veselības centru 4” (VC4) tiks rīkota akcija, kuras laikā mobilais mamogrāfs būs pieejams Rīgā pie Saeimas (19.10.),pie tirdzniecības centriem „Alfa” un „Spice” (26.10.), kā arī Aucē un Brocēnos (27., 28.oktobrī). Mamogrāfiskie izmeklējumi būs pieejami sievietēm, kuras saņēmušas Veselības norēķina centra uzaicinājuma vēstules un būs paņēmušas līdzi pases. Par šīm aktivitātēm aicinām informāciju meklēt „Dzīvības koks” mājas lapā www.dzivibaskoks.lv. Nedrīkst aizmirst, ka gadījumos, kad krūts vēzi atklāj agrīnās stadijā (I,II), to var sekmīgi ārstēt!

Dr. Arvīds Irmejs, Veselības centra 4 un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs, uzsver, ka kopš 2010. gada pavasara VC4 mobilā mamogrāfa izbraukumos pa Latvijas reģioniem ir veikti jau vairāk kā 4 500 izmeklējumi, kopā bijuši 153 izbraukumi. Tomēr svarīgi, kā uzsver dr. Irmejs, ir tas, ka nepietiek ar to, ka tiek veikti izmeklējumi, ir svarīgi, lai sievietes saņemtu rezultātus, nevis tos atstātu vietā, kur veikušas izmeklējumu. Dr. Irmejs arī izsvēra, ka valstij būtu izdevīgāk, ja izmeklējumu rezultātu saņemšanu padarīt ērtāku, piemēram, izsūtot tos pacientēm personīgi.

Dr. Arvīds Irmejs norāda - ir jāmaina uzskats, ka, atklājot krūts vēzi, ir jāsamierinās, ka to tāpat nevarēs ārstēt. To var ārstēt! Un šobrīd ir uzlabojušās ārstēšanas metodes, kas ir kļuvušas saudzējošākas un efektīvākas. Viņš aicina sievietes izmantot krūts vēža skrīninga iespējas, lai pasaudzētu sevi no nopietnām saslimšanām.

Atbalsta grupas vēža pacientiem

Uzzinot diagnozi „vēzis”, ir būtiski ne tikai to ārstēt, bet, kā uzsver RAKUS izglītības daļas vadītāja Dr. Dace Baltiņa, tikpat nozīmīgi vēža pacientiem ir saņemt psihosociālo atbalstu, nevis atstāt pacientu vienu ar savām, bieži vien, iracionālajām pārdomām par slimību. Ārste-psihoterapeite Maija Kārkliņa uzsver, ka psihosociālajai rehabilitācijai ir jābūt pieejamai valsts līmenī, jo pētījumi ir parādījuši, ka aptuveni 50% vēža pacientu ir nepieciešams šāds atbalsts.

Kamēr psihosiciālā rehabilitācija vēža pacientiem Latvijā nav pieejama kā neatņemama ārstēšanās sastāvdaļa, onkoloģisko pacientu biedrība „Dzīvības koks” par sabiedrības saziedotiem līdzekļiem organizē psihosociālās rehabilitācijas nometnes „Spēka Avots” (šobrīd notikušas jau septiņas), kuru laikā ir palīdzēts vairāk kā 150 vēža pacientiem. Taču „Dzīvības koks” vēlas iet soli tālāk un krūts veselības mēneša ietvaros uzsāk atbalsta grupas vēža pacientiem. Šī iniciatīva ir kā turpinājums onkoloģisko pacientu rehabilitācijas nometnēm „Spēka Avots”, kas notikušas jau trīs gadus, un to mērķis ir palīdzēt vēža pacientiem atgriezties sociālajā dzīvē. Jāpiebilst, ka dalība atbalsta grupās ir bezmaksas! Grupas tikšanās notiks katru otro ceturtdienu, sākot ar 6.oktobri, pulksten 18:30 biedrības mītnes vietā Melnsila ielā 13-1, Rīgā. Uz grupas nodarbībām lūdzam iepriekš pieteikties, rakstot uz e-pastu dzivibaskoks@dzivibaskoks.lv vai zvanot pa tālruni 67625339. Tuvāko atbalsta grupu datumi: 6., 20.oktobris, 3., 17.novembris.

Psihosociālās rehabilitācijas nometņu „Spēka avots” vadītāja un „Dzīvības koks” biedre Mārīte Vilcāne uzsver, ka psihosiciālās rehabilitācijas programma vēža pacientiem ir īpaši nozīmīga. Sievietei, kura uzzina diagnozi „krūts vēzis”, nākas tikt galā ar saviem pārdzīvojumiem un aprast ar jauno situāciju un tas ir smags periods arī viņas ģimenei un tuviniekiem. Psihosiciālais atbalsts ir nepieciešams gan vēža ārstēšanās procesā, gan pēc tam, kad ir jāsaprot kā dzīvot pēc. „Nometņu „Spēka avots” laikā esmu iepazinusi daudzas sievietes, kuras pirmajā dienā, ierodoties nometnē, ir par sevi nepārliecinātas, kuras bieži vien savai dzīvei vairs neredz jēgu. Bet pēc šīm piecām dienām nometnē viņas dodas mājās kā pavisam citi cilvēki – atgriezusies drosme, vēlme dzīvot un būt mīlētai. Šādi gadījumi aizvien vairāk pierāda, cik nozīmīgs ir šis psihosociālais atbalsts onkoloģiskajiem pacientiem”, uzskata M. Vilcāne.

Aicinām atbalstīt vēža pacientu rehabilitāciju

Krūts veselības mēneša laikā ikviens var sniegt atbalstu onkoloģisko pacientu psihosociālās rehabilitācijas atbalstam. Sadarbībā ar „Fazer maiznīcas” no katras pārdotās šokolādes „Geisha” 1 santīms tiks ziedots onkoloģisko pacientu psihosociālajai rehabilitācijai. Ziedojumu vākšanā ir iesaistījies arī apģērbu veikals „Lindex”, kur varēs iegādāties krūts veselības mēneša simbolu – rozā lentīti un tādā viedā ziedojot vēža pacientu atbalstam.

„Dzīvības koks” aicina atbalstīt psihosiciālās rehabilitācijas programmas ieviešanu Latvijā, zvanot arī uz ziedojumu tālruni 90006682 un ziedojot šī mērķa īstenošanai.

„Dzīvības koks” atbalstītāji: Veselības centrs 4, Fazer maiznīcas, Plus punkts, Lindex, AVON, Samsung u.c.

Dzīvības koks” ir lielākā organizācija Latvijā, kas apvieno onkoloģiskos pacientus un viņu tuvinieku, kā arī ir Eiropas krūts vēža organizācijas „Europa Donna” un Eiropas pretvēža organizācijas „European Cancer Patient Coalition” pilntiesīgs biedrs, pārstāvot Latvijas pacientu intereses Eiropas līmenī. 2009.gadā „Dzīvības koks” kļuva par vienu no Eiropas iniciatīvas „European Partnership for Action Against Cancer” dalībniekiem.SPĒKA  AVOTS — onkoloģisko pacientu psihosociālā rehabilitācijas programma
Dzīvības koks Jēkabpilī
ONKOLOĢISKO PACIENTU PSIHOSOCIĀLĀS REHABILITĀCIJAS PROGRAMMA
Piesakies
lapas jaunumiem !
Dzīvības koks Liepājā
Dzīvības koks Ventspilī
NĀKAMĀS ATVĒRTĀS ATBALSTA
GRUPAS
25. oktobris - Atbalsta grupa Rīgā, Melnsila ielā 13-1 plkst. 17:30
Tiksimies, lai parunātu:)
Dzīvības koks Daugavpilī
Dzīvības koks Aizkrauklē
Dzīvības koks Jelgavā
Dzīvības koks Bauskā
Dzīvības koks Valmierā
LŪDZU, DALIES SAVĀ
PIEREDZĒ PAR PAKALPOJUMU
PIEEJAMĪBU ONKOLOĢIJĀ!

SPIED ŠEIT!
AKTUĀLIE SLUDINĀJUMI, VAKANCES, IESPĒJA IESAISTĪTIES
KURSI. ATBALSTA GRUPAS. LEKCIJAS. PIESAKIES ARĪ TU!
Ziedo Onkoloģisko pacientu rehabilitācijas programmai:
Ziedot

Jaunākais video

Ziedo psihosociālās rehabilitācijas centra izveidei

Jaunākais foto

"MĒS ESAM TEPAT, LAI TEVI IEDVESMOTU"